0 Compare LG 32UN500 vs Philips 43PUS8505/12 - DisplayDB
Comparison between LG 32UN500 vs Philips 43PUS8505/12
General Info
Model Number LG 32UN500 Philips 43PUS8505/12
Price
Type Monitor TV
Year 2020 2020
Brand LG Philips
Model Series 8505
Model Number 32UN500 43PUS8505/12
43PUS8545
43PUS8535
Display
Screen Size Class 32" (inches) 43" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
42.52 in
108 cm
1080 mm
3.54 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
37.05 in
94.1 cm
941.184 mm
3.09 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
20.84 in
52.9 cm
529.416 mm
1.74 ft
Display Type VA IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.245 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 103 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.16 % 90.71 %
Backlight Source W-LED Direct LED
DCI P3 90%
Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Glossy
HDR HDR10 HDR10
HDR10+
HLG (Hybrid Log Gamma)
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
2.93 in
7.5 cm
74.5 mm
0.24 ft
Case Weight 6.8 kg
15 lbs
9.4 kg
21 lbs
Case Width with Stand 28.12 in
71.4 cm
714.3 mm
2.34 ft
37.95 in
96.4 cm
964 mm
3.16 ft
Case Height with Stand 20.17 in
51.2 cm
512.3 mm
1.68 ft
24.91 in
63.3 cm
632.6 mm
2.08 ft
Case Depth with Stand 8.22 in
20.9 cm
208.8 mm
0.69 ft
8.01 in
20.4 cm
203.5 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 7.8 kg
17 lbs
12 kg
26 lbs
Case Color Black, White Silver
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5597
CPU ARM Cortex-A53
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-T2 HD
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x Ethernet RJ45
4 x HDMI 2.0
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x USB 2.0
1 x CI+ 1.4
1 x USB 3.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 10W