0 Compare LG 29WN600 vs LG 22MK600M - DisplayDB
Comparison between LG 29WN600 vs LG 22MK600M
General Info
Model Number LG 29WN600 LG 22MK600M
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2018
Brand LG LG
Model Number 29WN600 22MK600M
Alias 29WN600-W 22MK600M-B
Display
Screen Size Class 29" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 28.74 in
73 cm
730 mm
2.4 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 26.49 in
67.3 cm
672.768 mm
2.21 ft
18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
Screen Height 11.17 in
28.4 cm
283.824 mm
0.93 ft
10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type AH-IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.263 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 96 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.6 % 89.03 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.03 in
7.7 cm
76.9 mm
0.25 ft
2.63 in
6.7 cm
66.8 mm
0.22 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
2.3 kg
5 lbs
Case Width with Stand 27.09 in
68.8 cm
688.1 mm
2.26 ft
19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
Case Height with Stand 16.01 in
40.7 cm
406.6 mm
1.33 ft
15.22 in
38.7 cm
386.7 mm
1.27 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
Case Weight with Stand 4.7 kg
10 lbs
2.7 kg
6 lbs
Case Color Black, White, Silver Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 7W
Features
Cool Features Crosshair
Color Weakness Mode
Screen Split 2.0
Dual Controller
Flicker-free technology
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
DDC/CI
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Picture-in-Picture
Black Stabilizer
Reader Mode
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 27.09 in
68.8 cm
688.1 mm
2.26 ft
19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.2 mm
1.03 ft
11.54 in
29.3 cm
293 mm
0.96 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %