0 Compare LG 29WN600 vs Asus TUF Gaming VG28UQL1A - DisplayDB
Comparison between LG 29WN600 vs Asus TUF Gaming VG28UQL1A
General Info
Model Number LG 29WN600 Asus TUF Gaming VG28UQL1A
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand LG Asus
Model Series TUF Gaming
Model Number 29WN600 TUF Gaming VG28UQL1A
Alias 29WN600-W
Display
Screen Size Class 29" (inches) 28" (inches)
Diagonal Size 28.74 in
73 cm
730 mm
2.4 ft
28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
Screen Width 26.49 in
67.3 cm
672.768 mm
2.21 ft
24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
Screen Height 11.17 in
28.4 cm
283.824 mm
0.93 ft
13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type AH-IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Max Number of Colors 16777216
Bits 24
Screen Aspect Ratio 21:9 16:9
Screen Resolution 2560 x 1080 3840 x 2160
Screen Pixel Pitch 0.263 mm 0.162 mm
Screen Pixel Density 96 ppi 157 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.6 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 99 % 125 %
Screen Brightness 250 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.03 in
7.7 cm
76.9 mm
0.25 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 27.09 in
68.8 cm
688.1 mm
2.26 ft
Case Height with Stand 16.01 in
40.7 cm
406.6 mm
1.33 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 4.7 kg
10 lbs
Case Color Black, White, Silver Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort 1.4 (DSC)
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 7W 2 x 2W
Features
Cool Features Crosshair
Color Weakness Mode
Screen Split 2.0
Dual Controller
Flicker-free technology
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
DDC/CI
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Picture-in-Picture
Black Stabilizer
Reader Mode
Variable Overdrive
Color Temperature Selection
SPLENDID Video Preset Modes
Skin-Tone Selection
Trace Free Technology
Display Stream Compression (DSC)
NVIDIA G-Sync compatible
Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync)
GameFast Input technology
Shadow Boost
OSD joystick
Ultra-Low Blue Light
Flicker-free technology
Extreme Low Motion Blur (ELMB)
Adaptive-Sync technology
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
AMD FreeSync Premium Pro
GaneVisual (Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode)
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 27.09 in
68.8 cm
688.1 mm
2.26 ft
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.2 mm
1.03 ft
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Landscape or Portrait Pivot Support No
Left or Right Swivel Support No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 75 Hz 48 Hz - 144 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CE
CEL level 1
CU
ErP
FCC
WEEE
WHQL (Windows 10
Windows 8.1
Windows 7)
MEPS
TUV Flicker-free
eStandby
TUV Low Blue Light
RCM
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 50 °C
32 °F - 122 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
20 °C - 60 °C
68 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %