0 Compare LG 29WL50S vs LG 27GL83A-B - DisplayDB
Comparison between LG 29WL50S vs LG 27GL83A-B
General Info
Model Number LG 29WL50S LG 27GL83A-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand LG LG
Model Number 29WL50S 27GL83A-B
Alias 29WL50S-B
Display
Screen Size Class 29" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 28.75 in
73 cm
730.186 mm
2.4 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 26.49 in
67.3 cm
672.768 mm
2.21 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 11.17 in
28.4 cm
283.824 mm
0.93 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.263 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 96 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.15 % 89.4 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.03 in
7.7 cm
76.9 mm
0.25 ft
2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
Case Weight 4.7 kg
10 lbs
4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 27.48 in
69.8 cm
698.1 mm
2.29 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 16.18 in
41.1 cm
410.9 mm
1.35 ft
22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 5.2 kg
11 lbs
6.1 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black Stabilizer
Crosshair
Dynamic Action Sync
Picture-in-Picture
Flicker-free technology
DDC/CI
6-Axis Control
Screen Split 2.0
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 27.48 in
69.8 cm
698.1 mm
2.29 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 12.5 in
31.8 cm
317.5 mm
1.04 ft
14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 75 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 90 kHz 30 kHz - 240 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %