0 Compare LG 27UP850N vs LG 32GQ750 - DisplayDB
Comparison between LG 27UP850N vs LG 32GQ750
General Info
Model Number LG 27UP850N LG 32GQ750
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2023
Brand LG LG
Model Series UltraFine UltraGear
Model Number 27UP850N 32GQ750
Alias 27UP850N-W UltraGear 32GP750
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.182 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 140 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.82 % 91.47 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 90%
Screen Brightness 400 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 2500 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
Case Weight 4.1 kg
9 lbs
6.8 kg
15 lbs
Case Width with Stand 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
28.1 in
71.4 cm
713.7 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 18.08 in
45.9 cm
459.3 mm
1.51 ft
19.61 in
49.8 cm
498 mm
1.63 ft
Case Depth with Stand 11.55 in
29.3 cm
293.3 mm
0.96 ft
10.9 in
27.7 cm
276.8 mm
0.91 ft
Case Weight with Stand 5.9 kg
13 lbs
9.1 kg
20 lbs
Case Color White, Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
1 x 3.5 mm Audio Out (3-pole; sound only)
2 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 5W
Features
Cool Features Color Calibrated
Wide Color Gamut
Color Weakness
Reader Mode
Dynamic Action Sync
Game Mode
True Color Pro
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Dual Controller
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
HDR Effect
Black Stabilizer
HW Calibration
Black Stabilizer
Crosshair
Low Blue Light
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
User Define Key
Reader Mode
Factory Calibrated
Dual Controller
Adaptive-Sync technology
Smart Energy Saving
FPS Counter
AMD FreeSync Premium
HDR Effect
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
28.1 in
71.4 cm
713.7 mm
2.34 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
16.5 in
41.9 cm
419 mm
1.37 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 48 Hz - 144 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 0 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 % 5 % - 85 %