0 Compare LG 27UP850N vs LG 24MK600M - DisplayDB
Comparison between LG 27UP850N vs LG 24MK600M
General Info
Model Number LG 27UP850N LG 24MK600M
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2018
Brand LG LG
Model Series UltraFine
Model Number 27UP850N 24MK600M
Alias 27UP850N-W 24MK600M-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.82 % 90.15 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
Case Weight 4.1 kg
9 lbs
2.7 kg
6 lbs
Case Width with Stand 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 18.08 in
45.9 cm
459.3 mm
1.51 ft
16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
Case Depth with Stand 11.55 in
29.3 cm
293.3 mm
0.96 ft
7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
Case Weight with Stand 5.9 kg
13 lbs
3.1 kg
7 lbs
Case Color White, Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Color Calibrated
Wide Color Gamut
Color Weakness
Reader Mode
Dynamic Action Sync
Game Mode
True Color Pro
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Dual Controller
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
HDR Effect
Black Stabilizer
HW Calibration
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 0 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 % 5 % - 85 %