0 Compare LG 27UP600 vs LG 27MK430H - DisplayDB
Comparison between LG 27UP600 vs LG 27MK430H
General Info
Model Number LG 27UP600 LG 27MK430H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2018
Brand LG LG
Model Number 27UP600 27MK430H
Alias 27UP600-W 27MK430H-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.82 % 85.66 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
1.73 in
4.4 cm
44 mm
0.14 ft
Case Weight 3.8 kg
8 lbs
4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
Case Height with Stand 17.91 in
45.5 cm
454.8 mm
1.49 ft
18.45 in
46.9 cm
468.7 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 8.33 in
21.2 cm
211.5 mm
0.69 ft
8.04 in
20.4 cm
204.1 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 4.4 kg
10 lbs
4.6 kg
10 lbs
Case Color White, Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black Stabilizer
Color Calibrated
Reader Mode
Dual Controller
Flicker-free technology
Wide Color Gamut
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
Color Weakness
3-Side Virtually Borderless Design
Super Resolution+
Game Mode
AMD FreeSync technology
HDR Effect
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
14.77 in
37.5 cm
375.2 mm
1.23 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 0 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 % 5 % - 85 %