| Model Number | LG 27UP600 | LG 24MP88HV |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2015 |
| Brand | LG | LG |
| Model Number | 27UP600 | 24MP88HV |
| Alias | 27UP600-W | 24MP88HV-S |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
| Display Manufacturer | BOE | LG Display |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.155 mm | 0.275 mm |
| Screen Pixel Density | 163 ppi | 92 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.82 % | 92.18 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 95% | |
| sRGB | 99 % | |
| Adobe RGB 1998 | 70 % | |
| NTSC 1953 | 76 % | |
| Screen Brightness | 400 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1200 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 1000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 14 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.79 in 4.5 cm 45.4 mm 0.15 ft |
1.83 in 4.7 cm 46.6 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 3.8 kg 8 lbs |
2.9 kg 6 lbs |
| Case Width with Stand | 24.15 in 61.4 cm 613.5 mm 2.01 ft |
21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 17.91 in 45.5 cm 454.8 mm 1.49 ft |
16.32 in 41.5 cm 414.5 mm 1.36 ft |
| Case Depth with Stand | 8.33 in 21.2 cm 211.5 mm 0.69 ft |
7.33 in 18.6 cm 186.2 mm 0.61 ft |
| Case Weight with Stand | 4.4 kg 10 lbs |
3.2 kg 7 lbs |
| Case Color | White, Gray | White |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | 2 x 5W |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.15 in 61.4 cm 613.5 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.31 in 36.4 cm 363.5 mm 1.19 ft |
12.33 in 31.3 cm 313.3 mm 1.03 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 75 x 75 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 3 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 61 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | C-Tick CCC CECP CEL cUL ENERGY STAR ErP FCC Class B KC RoHS Compliant TÜV/GS VCCI |
CE ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 0 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 0 % - 85 % | 5 % - 85 % |