0 Compare LG 27UL850 vs LG 27MP89HM - DisplayDB
Comparison between LG 27UL850 vs LG 27MP89HM
General Info
Model Number LG 27UL850 LG 27MP89HM
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2017
Brand LG LG
Model Number 27UL850 27MP89HM
Alias 27UL850-W 27MP89HM-S
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.77 % 92.96 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Screen Brightness 350 cd/m² 250 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 20 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.77 in
4.5 cm
45 mm
0.15 ft
2.38 in
6.1 cm
60.5 mm
0.2 ft
Case Weight 4.6 kg
10 lbs
4.3 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.13 in
61.3 cm
613 mm
2.01 ft
24.14 in
61.3 cm
613.1 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 17.72 in
45 cm
450 mm
1.48 ft
17.96 in
45.6 cm
456.2 mm
1.5 ft
Case Depth with Stand 9.21 in
23.4 cm
234 mm
0.77 ft
8.26 in
21 cm
209.7 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
4.8 kg
11 lbs
Case Color White, Gray Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C - 60 W)
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 5W
Features
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
AMD FreeSync technology
DDC/CI
Flicker-free technology
Picture-in-Picture
Screen Split
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.13 in
613 mm
24.14 in
613.1 mm
Case Height 14.33 in
36.4 cm
364 mm
1.19 ft
13.89 in
35.3 cm
352.8 mm
1.16 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 40 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
BSMI
CB
CCC
CE
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %