0 Compare LG 27UL650 vs LG 32UN650P - DisplayDB
Comparison between LG 27UL650 vs LG 32UN650P
General Info
Model Number LG 27UL650 LG 32UN650P
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2023
Brand LG LG
Model Number 27UL650 32UN650P
Alias 27UL650-W 32UN650P-W
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.182 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 140 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.77 % 91.16 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 99 %
Screen Brightness 350 cd/m² 350 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 15 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.77 in
4.5 cm
45 mm
0.15 ft
1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
Case Weight 4.6 kg
10 lbs
6.5 kg
14 lbs
Case Width with Stand 24.13 in
61.3 cm
613 mm
2.01 ft
28.12 in
71.4 cm
714.3 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 17.99 in
45.7 cm
457 mm
1.5 ft
19.13 in
48.6 cm
485.9 mm
1.59 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230 mm
0.75 ft
8.93 in
22.7 cm
226.7 mm
0.74 ft
Case Weight with Stand 6.3 kg
14 lbs
8.2 kg
18 lbs
Case Color White, Gray Black, White
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
AMD FreeSync technology
Color Calibrated
Color Weakness
Smart Energy Saving
Dynamic Action Sync
HDR Effect
Super Resolution+
Flicker-free technology
Dual Controller
AMD FreeSync technology
Low Blue Light
Black Stabilizer
Reader Mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.13 in
61.3 cm
613 mm
2.01 ft
28.12 in
71.4 cm
714.3 mm
2.34 ft
Case Height 14.33 in
36.4 cm
364 mm
1.19 ft
16.54 in
42 cm
420.1 mm
1.38 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 60 Hz 48 Hz - 75 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort Cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %