0 Compare LG 27ML600S vs Samsung S27F350F - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs Samsung S27F350F
General Info
Model Number LG 27ML600S Samsung S27F350F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2016
Brand LG Samsung
Model Number 27ML600S S27F350F
Alias 27ML600S-W
27ML600M
LS27F350FHUXEN
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.89 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.31 mm
1.1 ft
Display Manufacturer Samsung
Display Type IPS PLS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 % 88 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 99%
Rec.2020 75
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 20 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR Dolby Vision
HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
3.48 in
8.8 cm
88.3 mm
0.29 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
4 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
24.65 in
62.6 cm
626.2 mm
2.05 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
18.2 in
46.2 cm
462.4 mm
1.52 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
9.75 in
24.8 cm
247.7 mm
0.81 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
4.8 kg
11 lbs
Case Color White Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
ATSC
Clear QAM
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
AMD FreeSync technology
Eco Saving Plus
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
24.65 in
62.6 cm
626.2 mm
2.05 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
14.37 in
36.5 cm
364.9 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 1 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 81 kHz
Screen Interpolation Technology Motion Rate
Screen Interpolation Value 640
Screen Interpolation Measurement Unit NULL MRT
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
ENERGY STAR
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 95 %