0 Compare LG 27ML600S vs LG 34WP500 - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs LG 34WP500
General Info
Model Number LG 27ML600S LG 34WP500
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand LG LG
Model Number 27ML600S 34WP500
Alias 27ML600S-W
27ML600M
34WP500-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
31.25 in
79.4 cm
793.77 mm
2.6 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
13.39 in
34 cm
340.19 mm
1.12 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.312 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 82 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 % 90.27 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 95 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
2.6 in
6.6 cm
66.04 mm
0.22 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
4.9 kg
11 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
32.2 in
81.8 cm
817.88 mm
2.68 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
19.1 in
48.5 cm
485.14 mm
1.59 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
8.8 in
22.4 cm
223.52 mm
0.73 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
5.9 kg
13 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
2 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Black Stabilizer
Super Resolution+
Smart Energy Saving
Color Calibrated
Picture-by-Picture
Crosshair
Dynamic Action Sync
Screen Split 2.0
Picture-in-Picture
Dual Controller
Color Weakness Mode
3-sided Virtually Borderless Design
Reader Mode
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
HDR Effect
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
32.2 in
81.8 cm
817.88 mm
2.68 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
14.4 in
36.6 cm
365.76 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
CE
cUL/UL
Energy Star
FCC-B
J-Moss
RoHS
TUV-Type
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 85 %