0 Compare LG 27ML600S vs BenQ EX2780Q - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs BenQ EX2780Q
General Info
Model Number LG 27ML600S BenQ EX2780Q
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand LG BenQ
Model Number 27ML600S EX2780Q
Alias 27ML600S-W
27ML600M
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
26.93 in
68.4 cm
684 mm
2.24 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
18.1 in
46 cm
459.65 mm
1.51 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
7.72 in
19.6 cm
196 mm
0.64 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
5.93 kg
13 lbs
Case Color White Gray, Brown
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.1 (Type-C - 60 W)
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 2W
Built-in Subwoofer 1 x 5
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
ePaper Mode
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Low Blue Light
Hardware calibration ready
AMA (Advanced Motion Accelerator)
AMD FreeSync technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable - mini-DP to DP
Remote control
USB 3.1 cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
ENERGY STAR 7.0
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 %