0 Compare LG 27MK430H vs Asus VA24DQ - DisplayDB
Comparison between LG 27MK430H vs Asus VA24DQ
General Info
Model Number LG 27MK430H Asus VA24DQ
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG Asus
Model Number 27MK430H VA24DQ
Alias 27MK430H-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.66 % 89.03 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.73 in
4.4 cm
44 mm
0.14 ft
2.01 in
5.1 cm
51 mm
0.17 ft
Case Weight 4.2 kg
9 lbs
3.34 kg
7 lbs
Case Width with Stand 24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 18.45 in
46.9 cm
468.7 mm
1.54 ft
15.39 in
39.1 cm
391 mm
1.28 ft
Case Depth with Stand 8.04 in
20.4 cm
204.1 mm
0.67 ft
8.07 in
20.5 cm
205 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
3.63 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
2 x USB (Type-A; downstream)
1 x USB (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Color Temperature Selection (4 modes)
Flicker-free technology
VividPixel
Low Blue Light
Skin-Tone Selection (3 modes)
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter)
Adaptive-Sync technology
Splendid Video Preset Modes (sRGB/Scenery/Theater/Standard/Night View/Game/Reading/Darkroom)
AMD FreeSync technology
Trace Free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height 14.77 in
37.5 cm
375.2 mm
1.23 ft
12.8 in
32.5 cm
325 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras D-sub cable
HDMI cable
VGA cable - optional
Audio cable - optional
Power cord
DisplayPort cable - optional
Quick start guide
HDMI cable - optional
Warranty Card
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Australia MEPS
BSMI
CB
CCC
CE
CEC
CU
ENERGY STAR
eStandby
FCC
ISO-9241-307
JM
KC
KCC
PC recycle
PSE
RCM
RoHS
TCO8.0
TUV-Ergo
TUV-GS
TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
UL
VCCI
Vietnam MEPS
WEEE
WHQL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %