0 Compare LG 27GN950 vs Asus TUF Gaming VG27AQL1A - DisplayDB
Comparison between LG 27GN950 vs Asus TUF Gaming VG27AQL1A
General Info
Model Number LG 27GN950 Asus TUF Gaming VG27AQL1A
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2020
Brand LG Asus
Model Series UltraGear TUF Gaming
Model Number 27GN950 TUF Gaming VG27AQL1A
Alias 27GΝ950-В
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 22.83 in
58 cm
579.93 mm
1.9 ft
22.79 in
57.9 cm
578.936 mm
1.9 ft
Screen Height 12.85 in
32.6 cm
326.42 mm
1.07 ft
12.83 in
32.6 cm
325.864 mm
1.07 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.151 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 168 ppi 112 ppi
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
Screen Brightness 450 cd/m²
Max Screen Brightness 600 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10
DisplayHDR 600
HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features АМD FrееSynс 2 tесhnоlоgy
Тruе Соlоr Рrо
Sрhеrе Lighting 2.0
Widе Соlоr Gаmut
Вlасk Stаbilizеr
НDR Еffесt
Сrоsshаir
Dynаmiс Асtiоn Synс
ΝVΙDΙА G-Synс Соmраtiblе
Lоw Вluе Light
Disрlаy Strеаm Соmрrеssiоn (DSС)
Соlоr Саlibrаtеd
4-Sidе Virtuаlly Воrdеrlеss Dеsign
Νаnо ΙРS
Fliсkеr-frее tесhnоlоgy
Аdарtivе-Synс tесhnоlоgy
Gаmе Моdе
ЕLМВ (Ехtrеmе Lоw Моtiоn Вlur)
Fliсkеr-frее tесhnоlоgy
Тrасе Frее Тесhnоlоgy
GаmеРlus (Сrоsshаir/Тimеr/FРS Соuntеr/Disрlаy Аlignmеnt/Sniреr)
Lоw Вluе Light
GаmеVisuаl
GаmеFаst Ιnрut tесhnоlоgy
5-wаy ОSD jоystiсk
Νvidiа G-SΥΝС соmраtiblе
Аdарtivе-Synс Тесhnоlоgy
Shаdоw Вооst
Ergonomics
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 90 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 40 Hz - 165 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses CE
cUL
TÜV-Typ
FCC-B
UL
BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
cTick
CU
eStandby
ENERGY STAR
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %