0 Compare LG 27GN750 vs Samsung S27R750Q - DisplayDB
Comparison between LG 27GN750 vs Samsung S27R750Q
General Info
Model Number LG 27GN750 Samsung S27R750Q
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand LG Samsung
Model Series UltraGear SR75 Space Monitor
Model Number 27GN750 S27R750Q
Alias 27GN750-B LS27R750QENXZA
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.74 % 90.02 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 70%
sRGB 99 % 100 %
Adobe RGB 1998 80 %
Screen Brightness 320 cd/m² 250 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
1.13 in
2.9 cm
28.7 mm
0.09 ft
Case Weight 3.9 kg
9 lbs
3.5 kg
8 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.2 in
61.5 cm
614.7 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 18.3 in
46.5 cm
464.8 mm
1.52 ft
14.27 in
36.3 cm
362.5 mm
1.19 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
4.54 in
11.5 cm
115.3 mm
0.38 ft
Case Weight with Stand 5.8 kg
13 lbs
5.7 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x USB (Service)
1 x HDMI 2.0
Audio
Features
Cool Features Black Stabilizer
Crosshair
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 1.4
Game Mode
Dynamic Action Sync
Adaptive-Sync technology
Mega Contrast
AMD FreeSync technology
NVIDIA G-Sync Compatible
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Samsung MagicBright
Picture-in-Picture
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology (upgrade)
Samsung MagicUpscale
Eco Saving Plus
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
24.2 in
61.5 cm
614.7 mm
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
14.25 in
36.2 cm
362 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
213.9 mm
21.39 cm
8.4213 in
0.7018 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 4 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 240 Hz 48 Hz - 144 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %