0 Compare LG 27GN750 vs LG 27GL650F-B - DisplayDB
Comparison between LG 27GN750 vs LG 27GL650F-B
General Info
Model Number LG 27GN750 LG 27GL650F-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand LG LG
Model Series UltraGear
Model Number 27GN750 27GL650F-B
Alias 27GN750-B 27GL650F-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 84 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.74 % 96.29 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 109 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 320 cd/m² 550 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
Case Weight 3.9 kg
9 lbs
5.7 kg
13 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
Case Height with Stand 18.3 in
46.5 cm
464.8 mm
1.52 ft
16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
Case Weight with Stand 5.8 kg
13 lbs
8.5 kg
19 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Features
Cool Features Black Stabilizer
Crosshair
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 1.4
Game Mode
Dynamic Action Sync
Adaptive-Sync technology
Mega Contrast
AMD FreeSync technology
NVIDIA G-Sync Compatible
Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 8 °
Backward Tilt 15 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 240 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 45.3 kHz - 187.3 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %