0 Compare LG 27GN650 vs Samsung C27F396FHU - DisplayDB
Comparison between LG 27GN650 vs Samsung C27F396FHU
General Info
Model Number LG 27GN650 Samsung C27F396FHU
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2016
Brand LG Samsung
Model Series UltraGear
Model Number 27GN650 C27F396FHU
Alias 27GN650-B
UltraGear 27GN650
LC27F396FHU
LC27F396FHNXZA
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 20.74 in
52.7 cm
526.848 mm
1.73 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.352 mm
0.97 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Curvature 1800
Display Manufacturer Samsung
Display Type AH-IPS MVA
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.274 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 69.68 % 87.81 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 350 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Glossy
HDR HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.04 in
5.2 cm
51.7 mm
0.17 ft
3.24 in
8.2 cm
82.4 mm
0.27 ft
Case Weight 5.9 kg
13 lbs
3.6 kg
8 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.52 in
62.3 cm
622.9 mm
2.04 ft
Case Height with Stand 18.34 in
46.6 cm
465.9 mm
1.53 ft
18.35 in
46.6 cm
466.2 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 11.46 in
29.1 cm
291.2 mm
0.96 ft
9.55 in
24.3 cm
242.6 mm
0.8 ft
Case Weight with Stand 7.2 kg
16 lbs
4.1 kg
9 lbs
Case Color Black Black
Hardware
CPU ARM Cortex-A53
CPU Cores 4
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Android 9.0 Pie
Cool Features AMD FreeSync Premium
Smart Energy Saving
Black Stabilizer
Low Blue Light
DDC/CI
Dynamic Action Sync
Reader Mode
NVIDIA G-Sync Compatible
Dual Controller
Color Weakness
3-Side Virtually Borderless Display
Picture-in-Picture
Flicker-free technology
Adaptive-Sync technology
HDR Effect
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Samsung MagicBright
Samsung MagicUpscale
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Eco Saving Plus
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
24.52 in
62.3 cm
622.9 mm
2.04 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
14.47 in
36.8 cm
367.6 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 60 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Performance Index
Screen Interpolation Value 1700
Screen Interpolation Measurement Unit NULL PPI
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %