0 Compare LG 27GL650F-B vs ViewSonic VX2758-C-mh - DisplayDB
Comparison between LG 27GL650F-B vs ViewSonic VX2758-C-mh
General Info
Model Number LG 27GL650F-B ViewSonic VX2758-C-mh
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2018
Brand LG ViewSonic
Model Number 27GL650F-B VX2758-C-mh
Alias 27GL650F-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Curvature 1800
Display Type VA MVA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 84 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 96.29 % 91.25 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 109 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 550 cd/m² 280 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 5 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Maximum Response Time 21 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
2.88 in
7.3 cm
73.1 mm
0.24 ft
Case Weight 5.7 kg
13 lbs
4 kg
9 lbs
Case Width with Stand 23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
24.04 in
61.1 cm
610.6 mm
2 ft
Case Height with Stand 16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
17.19 in
43.7 cm
436.7 mm
1.43 ft
Case Depth with Stand 10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
7.55 in
19.2 cm
191.7 mm
0.63 ft
Case Weight with Stand 8.5 kg
19 lbs
4.3 kg
9 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
24.04 in
61.1 cm
610.6 mm
2 ft
Case Height 13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
14.21 in
36.1 cm
360.9 mm
1.18 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 8 ° 5 °
Backward Tilt 25 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 144 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 45.3 kHz - 187.3 kHz 15 kHz - 160 kHz
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CB
CCC
CE EMC
CEL Level 1
cETLus
ENERGY STAR 6.0
ErP
eStandby
FCC Class B
ICES-003
PSE
REACH SVHC List & DoC
RoHS Green BOM
VCCI
WEEE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 90 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %