0 Compare LG 27GL650F-B vs LG 24GM79G - DisplayDB
Comparison between LG 27GL650F-B vs LG 24GM79G
General Info
Model Number LG 27GL650F-B LG 24GM79G
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2017
Brand LG LG
Model Number 27GL650F-B 24GM79G
Alias 27GL650F-B 24GM79G-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
24 in
61 cm
609.7 mm
2 ft
Screen Width 22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
20.92 in
53.1 cm
531.36 mm
1.74 ft
Screen Height 12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
11.77 in
29.9 cm
298.89 mm
0.98 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type VA TN
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.277 mm
Screen Pixel Density 84 ppi 91 ppi
Screen-to-Body Ratio 96.29 % 79.41 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 109 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 550 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
2.3 in
5.8 cm
58.4 mm
0.19 ft
Case Weight 5.7 kg
13 lbs
3.8 kg
8 lbs
Case Width with Stand 23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
22.3 in
56.6 cm
566.4 mm
1.86 ft
Case Height with Stand 16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
15.3 in
38.9 cm
388.6 mm
1.27 ft
Case Depth with Stand 10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
9.4 in
23.9 cm
238.8 mm
0.78 ft
Case Weight with Stand 8.5 kg
19 lbs
5.9 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
DDC/CI
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Screen Split
Picture-by-Picture
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
22.3 in
56.6 cm
566.4 mm
1.86 ft
Case Height 13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
13.9 in
35.3 cm
353.1 mm
1.16 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 178 °
Right Swivel 178 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 8 ° 2 °
Backward Tilt 25 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 144 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 45.3 kHz - 187.3 kHz
Accessories
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %