0 Compare LG 24QP550 vs LG 22MK600M - DisplayDB
Comparison between LG 24QP550 vs LG 22MK600M
General Info
Model Number LG 24QP550 LG 22MK600M
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2018
Brand LG LG
Model Number 24QP550 22MK600M
Alias 24QP550-B 22MK600M-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.206 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 123 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.09 % 89.03 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 300 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.65 in
4.2 cm
41.9 mm
0.14 ft
2.63 in
6.7 cm
66.8 mm
0.22 ft
Case Weight 3.4 kg
7 lbs
2.3 kg
5 lbs
Case Width with Stand 21.26 in
54 cm
540.1 mm
1.77 ft
19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
Case Height with Stand 14.8 in
37.6 cm
376 mm
1.23 ft
15.22 in
38.7 cm
386.7 mm
1.27 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
Case Weight with Stand 5.5 kg
12 lbs
2.7 kg
6 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Features
Cool Features Black Stabilizer
Color Weakness
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
HDR Effect
Flicker-free technology
Dual Controller
3-Side Virtually Borderless Design
Reader Mode
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.26 in
54 cm
540.1 mm
1.77 ft
19.24 in
48.9 cm
488.7 mm
1.6 ft
Case Height 12.64 in
32.1 cm
321.1 mm
1.05 ft
11.54 in
29.3 cm
293 mm
0.96 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 35 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 6.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %