0 Compare LG 24MP60G vs LG 27GL650F-B - DisplayDB
Comparison between LG 24MP60G vs LG 27GL650F-B
General Info
Model Number LG 24MP60G LG 27GL650F-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2019
Brand LG LG
Model Number 24MP60G 27GL650F-B
Alias 24MP60G-B 27GL650F-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
Display Manufacturer Panda
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 84 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 96.29 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 109 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 550 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 14 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.54 in
3.9 cm
39.1 mm
0.13 ft
1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
5.7 kg
13 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
Case Height with Stand 16.31 in
41.4 cm
414.3 mm
1.36 ft
16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 8.33 in
21.2 cm
211.7 mm
0.69 ft
10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
Case Weight with Stand 3.3 kg
7 lbs
8.5 kg
19 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.4
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Features
Cool Features Black Stabilizer
Crosshair
Smart Energy Saving
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Colour Weakness
3-Side Virtually Borderless Design
OnScreen Control
AMD FreeSync technology
Reader Mode
Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 8 °
Backward Tilt 15 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 45.3 kHz - 187.3 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BIS
BSMI
CB
CCC
CE
FCC-B
ERP
KC
REACH
RoHS
TUV-type
UL (cUL)
VCCI
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %