0 Compare LG 24ML600S vs HP 27fh - DisplayDB
Comparison between LG 24ML600S vs HP 27fh
General Info
Model Number LG 24ML600S HP 27fh
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2018
Brand LG HP
Model Number 24ML600S 27fh
Alias 24ML600S-W
24ML600M
4HZ38AA
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 89.97 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 10000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Maximum Response Time 28 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.58 in
4 cm
40.2 mm
0.13 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
24.09 in
61.2 cm
611.8 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
17.69 in
44.9 cm
449.2 mm
1.47 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.05 in
20.4 cm
204.4 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
4.86 kg
11 lbs
Case Color White Black, Silver
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
24.09 in
61.2 cm
611.8 mm
2.01 ft
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
14.38 in
36.5 cm
365.3 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 86 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
BSMI
CB
CCC
CE
CSA
EAC
ENERGY STAR 7.0
FCC Class B
GEMS
IS 1121
ISC
KCC
MEPS
NOM
PSB
RCM
SABS
SASO
TÜV/GS
VCCI-B
WHQL (Windows 10)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 65 °C
-4 °F - 149 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 10 % - 90 %