0 Compare LG 24ML600S vs Asus VC279H - DisplayDB
Comparison between LG 24ML600S vs Asus VC279H
General Info
Model Number LG 24ML600S Asus VC279H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2015
Brand LG Asus
Model Number 24ML600S VC279H
Alias 24ML600S-W
24ML600M
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
23.54 in
59.8 cm
597.88 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
13.24 in
33.6 cm
336.3 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 86.67 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 91 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 13 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.83 in
4.7 cm
46.5 mm
0.15 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
24.51 in
62.3 cm
622.6 mm
2.04 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
17.4 in
44.2 cm
442 mm
1.45 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
7.87 in
20 cm
200 mm
0.66 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
4.4 kg
10 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI
1 x DVI-D Dual Link
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 1.5W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
GamePlus (Crosshair/Timer)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
Blue Light Filter
Flicker-free technology
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
24.51 in
62.3 cm
622.6 mm
2.04 ft
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
14.67 in
37.3 cm
372.6 mm
1.22 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 56 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 80 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable Audio cable
D-sub cable
DVI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
BSMI
C-Tick
CB
CCC
CE
CU
ENERGY STAR 6.0
ErP
FCC
J-MOSS
RoHS
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 8.1; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 50 °C
32 °F - 122 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
20 °C - 60 °C
68 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 %