0 Compare LG 24ML600S vs AOC 24P2C - DisplayDB
Comparison between LG 24ML600S vs AOC 24P2C
General Info
Model Number LG 24ML600S AOC 24P2C
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2020
Brand LG AOC
Model Number 24ML600S 24P2C
Alias 24ML600S-W
24ML600M
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 88.61 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 107 %
Adobe RGB 1998 79 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
2 in
5.1 cm
50.7 mm
0.17 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.27 in
54 cm
540.2 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
14.29 in
36.3 cm
363 mm
1.19 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
7.88 in
20 cm
200.1 mm
0.66 ft
Case Weight with Stand 3.2 kg
7 lbs
5.01 kg
11 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI
1 x DisplayPort
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; DP Alt Mode)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 2W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Wide Viewing Angle
Flicker-free technology
Low Blue Light
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.27 in
54 cm
540.2 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
12.85 in
32.6 cm
326.4 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 180 °
Right Swivel 180 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 30 kHz - 114 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable Audio cable
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
CCC
CECP
CEL
CH RoHS
Win10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 %