0 Compare LG 24MK600M vs Lenovo ThinkVision T24v-20 - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs Lenovo ThinkVision T24v-20
General Info
Model Number LG 24MK600M Lenovo ThinkVision T24v-20
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand LG Lenovo
Model Number 24MK600M ThinkVision T24v-20
Alias 24MK600M-B 61FCMAR6
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 84.07 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 3000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.9 in
4.8 cm
48.35 mm
0.16 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
3.48 kg
8 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
21.25 in
54 cm
539.8 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
17.09 in
43.4 cm
434 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.07 in
20.5 cm
205 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
5.94 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No Yes
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x D-sub
2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream; BC 1.2 charging at 2A)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 3W
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
21.25 in
54 cm
539.8 mm
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
13.56 in
34.4 cm
344.3 mm
1.13 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
USB Type-A to Type-B cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
CCC
China Energy Efficiency Standard Tier 1
ENERGY STAR 8.0
Epeat Silver
RoHS (EU 2002/95/EC)
TCO Certified Display 8.0
TCO EDGE 2.0
TÜV Rheinland Eye Comfort
WHQL (Windows 10; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 45 °C
32 °F - 113 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %