0 Compare LG 24MK430H vs HP 22fw - DisplayDB
Comparison between LG 24MK430H vs HP 22fw
General Info
Model Number LG 24MK430H HP 22fw
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2018
Brand LG HP
Model Number 24MK430H 22fw
Alias 24MK430H-B 3KS60AA
Display
Screen Size Class 24" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
18.74 in
47.6 cm
476.06 mm
1.56 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
10.54 in
26.8 cm
267.79 mm
0.88 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.08 % 87.72 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 10000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms 14 ms
Display Maximum Response Time 14 ms 28 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.51 in
3.8 cm
38.4 mm
0.13 ft
1.56 in
4 cm
39.7 mm
0.13 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
2.33 kg
5 lbs
Case Width with Stand 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
19.28 in
49 cm
489.8 mm
1.61 ft
Case Height with Stand 16.57 in
42.1 cm
421 mm
1.38 ft
14.98 in
38.1 cm
380.5 mm
1.25 ft
Case Depth with Stand 7.16 in
18.2 cm
181.9 mm
0.6 ft
7.09 in
18 cm
180.1 mm
0.59 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
2.45 kg
5 lbs
Case Color Black Silver
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x HDMI 2.0
1 x D-sub
Audio
Features
Cool Features DDC/CI
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Super Resolution+
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
19.28 in
49 cm
489.8 mm
1.61 ft
Case Height 13.03 in
33.1 cm
330.9 mm
1.09 ft
11.68 in
29.7 cm
296.7 mm
0.97 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 86 kHz
Accessories
Extras D-sub cable
HDMI cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
TÜV/GS
UL/cUL
BSMI
CB
CCC
CE
CSA
EAC
ENERGY STAR 7.0
Epeat Silver
FCC Class B
GEMS
IS 1121
ISC
KCC
MEPS
NOM
PSB
RCM
SABS
SASO
TÜV/GS
VCCI-B
WHQL (Windows 10)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 65 °C
-4 °F - 149 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 10 % - 90 %