0 Compare LG 24MK430H vs AOC 24G4 - DisplayDB
Comparison between LG 24MK430H vs AOC 24G4
General Info
Model Number LG 24MK430H AOC 24G4
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2023
Brand LG AOC
Model Number 24MK430H 24G4
Alias 24MK430H-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
23.81 in
60.5 cm
604.698 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.08 % 89.03 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 93%
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 % 84 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Maximum Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.51 in
3.8 cm
38.4 mm
0.13 ft
1.99 in
5.1 cm
50.6 mm
0.17 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
2.55 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 16.57 in
42.1 cm
421 mm
1.38 ft
15.04 in
38.2 cm
382.1 mm
1.25 ft
Case Depth with Stand 7.16 in
18.2 cm
181.9 mm
0.6 ft
9.44 in
24 cm
239.7 mm
0.79 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
3.96 kg
9 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Features
Cool Features DDC/CI
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Super Resolution+
Flicker-free technology
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
FPS Counter
Low Blue Light
Shadow Control
Motion Blur Reduction
AOC G-Menu
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 21.85 in
55.5 cm
555 mm
1.82 ft
21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
Case Height 13.03 in
33.1 cm
330.9 mm
1.09 ft
12.8 in
32.5 cm
325 mm
1.07 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 48 Hz - 180 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 200 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras D-sub cable
HDMI cable
DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
TÜV/GS
UL/cUL
CCC
CE
CECP
CEL
CH RoHS
cTUVus
FCC
RoHS
Win11
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-25 °C - 55 °C
-13 °F - 131 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 93 %