| Model Number | LG 24MK400H | Dell SE2419HR |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2019 |
| Brand | LG | Dell |
| Model Number | 24MK400H | SE2419HR |
| Alias | 24MK400H-B | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.81 in 60.5 cm 604.7 mm 1.98 ft |
23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
| Display Type | TN | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.275 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 92 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.08 % | 89.65 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 80000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 170 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 160 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 10 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 5 ms | 8 ms |
| Display Maximum Response Time | 10 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.51 in 3.8 cm 38.4 mm 0.13 ft |
1.83 in 4.6 cm 46.4 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 2.8 kg 6 lbs |
3.65 kg 8 lbs |
| Case Width with Stand | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
21.24 in 53.9 cm 539.4 mm 1.77 ft |
| Case Height with Stand | 16.57 in 42.1 cm 421 mm 1.38 ft |
16.28 in 41.4 cm 413.6 mm 1.36 ft |
| Case Depth with Stand | 7.16 in 18.2 cm 181.9 mm 0.6 ft |
6.02 in 15.3 cm 152.8 mm 0.5 ft |
| Case Weight with Stand | 3.1 kg 7 lbs |
4.17 kg 9 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Security lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.85 in 55.5 cm 555 mm 1.82 ft |
| Case Height | 13.03 in 33.1 cm 330.9 mm 1.09 ft |
12.72 in 32.3 cm 323.1 mm 1.06 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 21 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 56 Hz - 75 Hz | 48 Hz - 76 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 85 kHz | 30 kHz - 83 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
ENERGY STAR 7.0 RoHS TCO Certified Displays |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 90 % |