| Model Number | LG 24GN650 | ViewSonic VX2758-2KP-MHD |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2019 |
| Brand | LG | ViewSonic |
| Model Series | UltraGear | |
| Model Number | 24GN650 | VX2758-2KP-MHD |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 23.8 in 60.4 cm 604.478 mm 1.98 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 20.75 in 52.7 cm 527.04 mm 1.73 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.9 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.46 mm 0.97 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.3 mm 1.1 ft |
| Display Type | AH-IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.234 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 108 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.14 % | 89.58 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 80000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 3 ms |
| Display Average Response Time | 15 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.69 in 4.3 cm 43 mm 0.14 ft |
2.01 in 5.1 cm 51 mm 0.17 ft |
| Case Weight | 3.4 kg 7 lbs |
4.4 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
24.21 in 61.5 cm 615 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 17.36 in 44.1 cm 441 mm 1.45 ft |
17.72 in 45 cm 450 mm 1.48 ft |
| Case Depth with Stand | 11.46 in 29.1 cm 291 mm 0.95 ft |
7.44 in 18.9 cm 189 mm 0.62 ft |
| Case Weight with Stand | 5.6 kg 12 lbs |
5.3 kg 12 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | 2 x 2.5W |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.3 in 54.1 cm 541 mm 1.77 ft |
| Case Height | 12.76 in 32.4 cm 324 mm 1.06 ft |
14.37 in 36.5 cm 365 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B UL/cUL |
CEC MX-CoC Mexico Energy CE CE EMC CB RoHS |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 20 % - 90 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |