0 Compare LG 24GN60R vs Philips 27M1N3200VA - DisplayDB
Comparison between LG 24GN60R vs Philips 27M1N3200VA
General Info
Model Number LG 24GN60R Philips 27M1N3200VA
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2021
Brand LG Philips
Model Series UltraGear Momentum
Model Number 24GN60R 27M1N3200VA
Alias 24GN60R-B
UltraGear 24GN60R
Momentum 27M1N3200VA
27M1N3200VA/00
27M1N3200VA/01
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.23 % 89.72 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 121.9 %
Adobe RGB 1998 89.9 %
NTSC 1953 101.5 %
Screen Brightness 300 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.69 in
4.3 cm
42.8 mm
0.14 ft
2.17 in
5.5 cm
55 mm
0.18 ft
Case Weight 3.5 kg
8 lbs
3.8 kg
8 lbs
Case Width with Stand 21.29 in
54.1 cm
540.8 mm
1.77 ft
24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 16.1 in
40.9 cm
408.9 mm
1.34 ft
16.26 in
41.3 cm
413 mm
1.35 ft
Case Depth with Stand 7.11 in
18.1 cm
180.5 mm
0.59 ft
9.29 in
23.6 cm
236 mm
0.77 ft
Case Weight with Stand 3.94 kg
9 lbs
5.4 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out (3-pole; sound only)
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features AMD FreeSync Premium
Black Stabilizer
Motion Blur Reduction Technology
Crosshair
Flicker-free technology
Reader mode
Dynamic Action Sync
Color Calibrated
3-Side Virtually Borderless Display
Smart Energy Saving
HDR Effect
Adaptive-Sync technology
Low Blue Light
EasySelect
Flicker-free technology
Ultra Wide-Color technology
Low Input Lag
Separate Sync
Mega Infinity DCR
Low Blue Light
Adaptive-Sync Technology
SmartContrast
EasyRead
SmartImage Game
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.29 in
54.1 cm
540.8 mm
1.77 ft
24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height 12.75 in
32.4 cm
323.8 mm
1.06 ft
14.37 in
36.5 cm
365 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz - 144 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 31 kHz - 158 kHz 30 kHz - 200 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses CB
CE
CU-EAC
EAEU RoHS
FCC Class B
ICES-003
TUV-BAUART
TUV/ISO9241-307
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 10 % - 90 %