0 Compare HP Omen 25i vs AOC C24G2AE/BK - DisplayDB
Comparison between HP Omen 25i vs AOC C24G2AE/BK
General Info
Model Number HP Omen 25i AOC C24G2AE/BK
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2020
Brand HP AOC
Model Number Omen 25i C24G2AE/BK
Alias 22J05AA C24G2AE
Display
Screen Size Class 25" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 24.5 in
62.2 cm
622.3 mm
2.04 ft
23.58 in
59.9 cm
599 mm
1.97 ft
Screen Width 21.41 in
54.4 cm
543.744 mm
1.78 ft
20.53 in
52.1 cm
521.395 mm
1.71 ft
Screen Height 11.91 in
30.3 cm
302.616 mm
0.99 ft
11.55 in
29.3 cm
293.285 mm
0.96 ft
Display Curvature 1500
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Screen Pixel Pitch 0.283 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 89 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.63 % 88.86 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 120 %
Adobe RGB 1998 89 %
Screen Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 12000000 : 1 80000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 170 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 160 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Average Response Time 3 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.63 in
9.2 cm
92.2 mm
0.3 ft
2.7 in
6.9 cm
68.5 mm
0.22 ft
Case Width with Stand 21.95 in
55.8 cm
557.5 mm
1.83 ft
21.11 in
53.6 cm
536.1 mm
1.76 ft
Case Height with Stand 15.33 in
38.9 cm
389.3 mm
1.28 ft
14.78 in
37.5 cm
375.3 mm
1.23 ft
Case Depth with Stand 9.17 in
23.3 cm
233 mm
0.76 ft
8.95 in
22.7 cm
227.36 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 5.3 kg
12 lbs
3.84 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
2 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features AMD FreeSync Premium Pro
Dynamic Crosshairs
Omen Gaming Hub
Flicker-free technology
HP Eye Ease
Shadow Vision
Game Remaster Mode
Edge Precision
3-sided Micro Edge design
Low Blue Light
Adaptive-Sync technology
NVIDIA G-Sync Compatible
Flicker-free technology
Game Color
Low Blue Light
Motion Blur Reduction
HDR Mode
Adaptive-Sync technology
AMD FreeSync Premium
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.95 in
55.8 cm
557.5 mm
1.83 ft
21.11 in
53.6 cm
536.1 mm
1.76 ft
Case Height 13.11 in
33.3 cm
333 mm
1.09 ft
12.64 in
32.1 cm
321 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 200 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
USB cable
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses Eyesafe certified
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %