0 Compare HP EliteDisplay E243p vs LG 24MP88HV - DisplayDB
Comparison between HP EliteDisplay E243p vs LG 24MP88HV
General Info
Model Number HP EliteDisplay E243p LG 24MP88HV
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2015
Brand HP LG
Model Number EliteDisplay E243p 24MP88HV
Alias 5FT13A8 24MP88HV-S
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.18 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Adobe RGB 1998 70 %
NTSC 1953 72 % 76 %
Screen Brightness 260 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.83 in
4.7 cm
46.6 mm
0.15 ft
Case Weight 2.9 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.21 in
53.9 cm
538.8 mm
1.77 ft
21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 18.23 in
46.3 cm
463 mm
1.52 ft
16.32 in
41.5 cm
414.5 mm
1.36 ft
Case Depth with Stand 8.07 in
20.5 cm
205 mm
0.67 ft
7.33 in
18.6 cm
186.2 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 5.8 kg
13 lbs
3.2 kg
7 lbs
Case Color Silver White
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.3 in
54.1 cm
541 mm
Case Height 12.33 in
31.3 cm
313.3 mm
1.03 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3 °
Backward Tilt 22 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 60 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 80 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras D-sub cable
DisplayPort cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
CECP
CEL Grade 1
CSA
EAC
EEI
ENERGY STAR 7.0
Epeat Silver
eStandby
FCC Class B
IS 1121
ISC
KCC
MEPS
NOM
PSB
RCM
S mark
SASO
TÜV/GS
TÜV/S
UL/CSA
VCCI-B
WHQL (Windows 10; Windows 8; Windows 7)
CE
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 65 °C
-4 °F - 149 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 90 % 5 % - 85 %