| Model Number | HP EliteDisplay E243i | Samsung S24E650PL |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2017 | 2015 |
| Brand | HP | Samsung |
| Model Number | EliteDisplay E243i | S24E650PL |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 24 in 61 cm 609.6 mm 2 ft |
23.58 in 59.9 cm 599 mm 1.97 ft |
| Screen Width | 20.41 in 51.8 cm 518.4 mm 1.7 ft |
20.52 in 52.1 cm 521.28 mm 1.71 ft |
| Screen Height | 12.76 in 32.4 cm 324 mm 1.06 ft |
11.54 in 29.3 cm 293.22 mm 0.96 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Manufacturer | AU Optronics LG Display Samsung |
Samsung |
| Display Type | IPS | PLS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.27 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 94 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.87 % | 83.39 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 300 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 50000000 : 1 | 1000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 4 ms |
| Display Average Response Time | 15 ms | 15 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.83 in 4.6 cm 46.4 mm 0.15 ft |
2.18 in 5.5 cm 55.4 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 3.66 kg 8 lbs |
3.97 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 20.94 in 53.2 cm 532 mm 1.75 ft |
21.83 in 55.5 cm 554.6 mm 1.82 ft |
| Case Height with Stand | 14.26 in 36.2 cm 362.3 mm 1.19 ft |
14.07 in 35.7 cm 357.3 mm 1.17 ft |
| Case Depth with Stand | 8.42 in 21.4 cm 213.9 mm 0.7 ft |
8.82 in 22.4 cm 224 mm 0.73 ft |
| Case Weight with Stand | 6.36 kg 14 lbs |
5.63 kg 12 lbs |
| Case Color | Silver | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x 3.5 mm Audio In 2 x USB 2.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 1W | |
| Features | ||
| Cool Features | HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) Low Blue Light |
Flicker-free technology Samsung MagicBright Samsung MagicUpscale Eco Saving Plus Eye Saver Mode |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 20.94 in 53.2 cm 532 mm 1.75 ft |
| Case Height | 13.83 in 35.1 cm 351.3 mm 1.15 ft |
13.01 in 33.1 cm 330.5 mm 1.08 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | Yes |
| Left Pivot | 90 ° | 0 ° |
| Right Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 45 ° | 45 ° |
| Right Swivel | 45 ° | 45 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 3 ° |
| Backward Tilt | 23 ° | 25 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 50 Hz - 60 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 80 kHz | 30 kHz - 81 kHz |
| Screen Interpolation Technology | Motion Rate | |
| Screen Interpolation Value | 640 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | MR | |
| Accessories | ||
| Extras | D-sub cable DisplayPort cable USB 3.0 cable |
Audio cable D-sub cable DisplayPort cable USB 2.0 cable |
| Certificates and Standards | ||
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 65 °C -4 °F - 149 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % |