0 Compare Gigabyte M28U vs LG 55NANO917NA - DisplayDB
Comparison between Gigabyte M28U vs LG 55NANO917NA
General Info
Model Number Gigabyte M28U LG 55NANO917NA
Price
Type Monitor TV
Year 2021 2020
Brand Gigabyte LG
Model Series Nano91
Model Number M28U 55NANO917NA
Display
Screen Size Class 29" (inches) 55" (inches)
Diagonal Size 28.63 in
72.7 cm
727.2 mm
2.39 ft
54.65 in
138.8 cm
1388 mm
4.55 ft
Screen Width 24.88 in
63.2 cm
631.928 mm
2.07 ft
47.62 in
121 cm
1209.6 mm
3.97 ft
Screen Height 14.16 in
36 cm
359.78 mm
1.18 ft
26.79 in
68 cm
680.4 mm
2.23 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 10 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.16 mm 0.315 mm
Screen Pixel Density 154 ppi 80 ppi
Screen-to-Body Ratio 95.94 % 92.92 %
Backlight Source W-LED Direct LED (Full-Array Dimming)
DCI P3 94%
sRGB 120 %
Screen Brightness 300 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 2 ms
Display Coating Anti-glare/Matte
HDR DisplayHDR 400 Dolby Vision
HDR10 Pro
HLG (Hybrid Log Gamma)
Dolby Vision IQ
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.48 in
6.3 cm
63.1 mm
0.21 ft
2.8 in
7.1 cm
71 mm
0.23 ft
Case Weight 5.18 kg
11 lbs
17.1 kg
38 lbs
Case Width with Stand 25.06 in
63.7 cm
636.5 mm
2.09 ft
48.7 in
123.7 cm
1237 mm
4.06 ft
Case Height with Stand 14.96 in
38 cm
380 mm
1.25 ft
30.94 in
78.6 cm
786 mm
2.58 ft
Case Depth with Stand 7.62 in
19.4 cm
193.6 mm
0.64 ft
10.35 in
26.3 cm
263 mm
0.86 ft
Case Weight with Stand 6.93 kg
15 lbs
18.6 kg
41 lbs
Case Color Black Black
Hardware
CPU Cores 4
GPU Cores 2
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-C
DVB-S2
DVB-T
DVB-T2
DVB-S
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.0
Connectivity 1 x USB 3.0 (Type-C; upstream)
2 x HDMI 2.1
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.3 (DSC)
3 x USB 3.0 (Type-A; downstream; BC 1.2 charging at 5V/1.5A)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x HDMI 2.0 (CEC)
1 x HDMI 2.1 (CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x Optical Audio Out
1 x HDMI 2.1 (eARC; CEC)
3 x USB 2.0
1 x Antenna (RF) (female)
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 3W 2 x 10W
Features
OS webOS 5.0
Cool Features Flicker-free technology
Low Blue Light
Smart OD
OSD Sidekick
KVM Switch
6-axis color control
AMD FreeSync Premium Pro
Sharpness Enhancer
Image Processor - α7 Gen 3 AI Processor 4K
Nano Color
Motion Pro
4K Upscaler
Home Dashboard
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
LG Local Contrast
Intelligent Voice Recognition
AI Brightness Control
Ultra Luminance
Auto Genre Selection
Advanced Color Enhancer
AMD FreeSync Technology
HDR Dynamic Tone Mapping
Filmmaker Mode
Image Enhancing
Amazon Alexa
Wide Viewing Angle
Nano Cell Display
LG ThinQ AI
True Color Accuracy
AI Picture
2-step noise reduction
Google Assistant
Apple Airplay2
Cinema HDR
Apple Homekit
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington NanoCell Design
Ergonomics
Case Width 25.06 in
63.7 cm
636.5 mm
2.09 ft
48.7 in
1237 mm
4.06 ft
Case Height 14.66 in
37.2 cm
372.3 mm
1.22 ft
28.19 in
71.6 cm
716 mm
2.35 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 300 x 300
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 40 Hz - 120 Hz
Screen Interpolation Technology TruMotion
Screen Interpolation Value 200
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB cable
Magic Remote Control - MR20
Certificates and Standards
Licenses Eyesafe certified
TÜV Rheinland Flicker-free certified
TÜV Rheinland Low Blue Light certified
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %