0 Compare Gigabyte G27Q vs LG 27GL650F-B - DisplayDB
Comparison between Gigabyte G27Q vs LG 27GL650F-B
General Info
Model Number Gigabyte G27Q LG 27GL650F-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand Gigabyte LG
Model Number G27Q 27GL650F-B
Alias 27GL650F-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.74 mm
1.96 ft
22.84 in
58 cm
580.088 mm
1.9 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
12.85 in
32.7 cm
326.512 mm
1.07 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 84 ppi
Screen-to-Body Ratio 96.29 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 92%
sRGB 120 % 109 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 350 cd/m² 550 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1200 : 1
Dynamic Screen Contrast 12000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.39 in
3.5 cm
35.3 mm
0.12 ft
Case Weight 5.7 kg
13 lbs
Case Width with Stand 23.33 in
59.3 cm
592.7 mm
1.94 ft
Case Height with Stand 16.98 in
43.1 cm
431.4 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 10.46 in
26.6 cm
265.6 mm
0.87 ft
Case Weight with Stand 8.5 kg
19 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Black Equalizer
Dashboard
GameAssist
OSD Sidekick
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC Compatible
Auto-Update
Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
DDC/CI
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 23.17 in
58.9 cm
588.6 mm
1.93 ft
Case Height 13.16 in
33.4 cm
334.2 mm
1.1 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 8 °
Backward Tilt 20 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 45.3 kHz - 187.3 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %