0 Compare Gigabyte G27Q vs Asus ROG Strix XG27AQMR - DisplayDB
Comparison between Gigabyte G27Q vs Asus ROG Strix XG27AQMR
General Info
Model Number Gigabyte G27Q Asus ROG Strix XG27AQMR
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2023
Brand Gigabyte Asus
Model Series ROG Strix
Model Number G27Q ROG Strix XG27AQMR
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.66 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.74 mm
1.96 ft
23.24 in
59 cm
590.42 mm
1.94 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 110 ppi
Screen-to-Body Ratio 87.3 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 92% 97%
sRGB 120 % 150 %
Screen Brightness 350 cd/m² 350 cd/m²
Max Screen Brightness 600 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 12000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR DisplayHDR 400 HDR10
DisplayHDR 600
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.37 in
6 cm
60.12 mm
0.2 ft
Case Weight 4.37 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.21 in
61.5 cm
614.81 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 15.72 in
39.9 cm
399.32 mm
1.31 ft
Case Depth with Stand 10.43 in
26.5 cm
264.93 mm
0.87 ft
Case Weight with Stand 7.31 kg
16 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
2 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Black Equalizer
Dashboard
GameAssist
OSD Sidekick
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMD FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC Compatible
Auto-Update
VESA AdaptiveSync Display 300
Color Accuracy
Shadow Boost
NVIDIA G-Sync Compatible
Trace Free Technology
Color Temperature Selection
GameVisual
Dynamic Shadow Boost
Fast IPS
Multi HDR Mode
GameFast Input technology
Ultra-Low Blue Light
ELMB (Extreme Low Motion Blur) Sync
Display Widget Lite
Adaptive-Sync technology
Gamma adjustment
Flicker-free technology
AMD FreeSync Premium Pro
GamePlus
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.21 in
61.5 cm
614.81 mm
2.02 ft
Case Height 14.45 in
36.7 cm
367.12 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 25 °
Right Swivel 25 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 48 Hz - 300 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 255 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C