0 Compare Dell UltraSharp U2412M vs LG 27GL83A-B - DisplayDB
Comparison between Dell UltraSharp U2412M vs LG 27GL83A-B
General Info
Model Number Dell UltraSharp U2412M LG 27GL83A-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2011 2019
Brand Dell LG
Model Number UltraSharp U2412M 27GL83A-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 24 in
61 cm
609.7 mm
2 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 20.41 in
51.8 cm
518.4 mm
1.7 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 12.76 in
32.4 cm
324 mm
1.06 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display LG Display
Display Type e-IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.27 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 94 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 83.54 % 89.4 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Adobe RGB 1998 74 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 300 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 2000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms
Display Minimum Response Time 8 ms 1 ms
Display Maximum Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.56 in
6.5 cm
64.9 mm
0.21 ft
2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
Case Weight 3.97 kg
9 lbs
4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 21.89 in
55.6 cm
556 mm
1.82 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 15.69 in
39.9 cm
398.5 mm
1.31 ft
22.63 in
57.5 cm
574.8 mm
1.89 ft
Case Depth with Stand 7.1 in
18 cm
180.3 mm
0.59 ft
10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 6.24 kg
14 lbs
6.1 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2
1 x DVI-D Dual Link
1 x D-sub
4 x USB 2.0 (downstream)
1 x USB 2.0 (upstream)
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Features
Cool Features HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) Crosshair
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Black Stabilizer
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 21.89 in
55.6 cm
556 mm
1.82 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 14.24 in
36.2 cm
361.6 mm
1.19 ft
14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 115 mm
11.5 cm
4.5276 in
0.3773 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 4 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 61 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 240 kHz
Accessories
Extras D-sub cable
DVI cable
USB upstream cable
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 5.0
Epeat Gold
TCO Certified Displays 5.0
ROHS
VCCI class B
FCC-B
CE
TUV-TYPE
J-Moss
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 5 % - 85 %