0 Compare Dell U3421WE vs LG 35BN75C-B - DisplayDB
Comparison between Dell U3421WE vs LG 35BN75C-B
General Info
Model Number Dell U3421WE LG 35BN75C-B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2020
Brand Dell LG
Model Series UltraSharp
Model Number U3421WE 35BN75C-B
Alias UltraSharp U3421WE 35BN75C
35WN75C
35WN75C-B
35WN65C
35WN65C-B
35BN65C
35BN65C-B
Display
Screen Size Class 34" (inches) 35" (inches)
Diagonal Size 34.14 in
86.7 cm
867.2 mm
2.85 ft
35 in
88.9 cm
889 mm
2.92 ft
Screen Width 31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
32.26 in
81.9 cm
819.408 mm
2.69 ft
Screen Height 13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
13.62 in
34.6 cm
345.888 mm
1.13 ft
Display Curvature 1900 1800
Display Manufacturer LG Display
Display Type AH-IPS VA
Display Bit Depth 10 bits 8 bits
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.238 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 106 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.45 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 99 % 99 %
Screen Brightness 300 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 2500 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.7 in
9.4 cm
94.1 mm
0.31 ft
Case Weight 7.52 kg
17 lbs
6.6 kg
15 lbs
Case Width with Stand 32.02 in
81.3 cm
813.3 mm
2.67 ft
32.74 in
83.2 cm
831.6 mm
2.73 ft
Case Height with Stand 15.46 in
39.3 cm
392.8 mm
1.29 ft
22.56 in
57.3 cm
573 mm
1.88 ft
Case Depth with Stand 9.35 in
23.7 cm
237.4 mm
0.78 ft
9.88 in
25.1 cm
250.9 mm
0.82 ft
Case Weight with Stand 11.87 kg
26 lbs
8.3 kg
18 lbs
Case Color Platinum Silver Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream; 5 Gbps)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
2 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4
1 x Ethernet RJ45
1 x USB 3.1 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
1 x USB 3.1 (Type-C; downstream; 15W)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.1 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.1 (Type-C; DP; 94W)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 7W
Features
Cool Features KVM Switch
Low Blue Light
Picture-in-Picture
Picture-by-Picture
ComfortView
Flicker-free technology
Color Calibrated
Color Weakness Mode
Reader Mode
Dual Controller
HDR Effect
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Low Blue Light
Black Stabilizer
OnScreen Control
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 32.02 in
81.3 cm
813.3 mm
2.67 ft
32.74 in
83.2 cm
831.6 mm
2.73 ft
Case Height 14.67 in
37.3 cm
372.7 mm
1.22 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 48 Hz - 100 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-A to Type-B cable
USB Type-C to Type-C cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses Energy Star
EPEAT Gold
RoHS
TCO Certified Displays
TUV Rheinland Flicker Free Certified
TUV Rheinland Low Blue Light Certified
FCC
UL/ cUL
EPEAT
ROHS
REACH
CE
EPA 8.0
ErP
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 5 % - 85 %