| Model Number | Dell S2421HGF | Asus VK248H |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2012 |
| Brand | Dell | Asus |
| Model Number | S2421HGF | VK248H |
| Alias | S2421HGFB | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 24" (inches) |
| Diagonal Size | 23.78 in 60.4 cm 604 mm 1.98 ft |
24 in 61 cm 609.7 mm 2 ft |
| Screen Width | 20.74 in 52.7 cm 526.85 mm 1.73 ft |
20.92 in 53.1 cm 531.36 mm 1.74 ft |
| Screen Height | 11.67 in 29.6 cm 296.35 mm 0.97 ft |
11.77 in 29.9 cm 298.89 mm 0.98 ft |
| Display Manufacturer | AU Optronics | |
| Display Type | TN | TN |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.275 mm | 0.277 mm |
| Screen Pixel Density | 92 ppi | 91 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.27 % | 77.95 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 50000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 170 ° | 170 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 160 ° | 160 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 2 ms |
| Display Average Response Time | 3.5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte |
| 3D | No | |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.58 in 6.6 cm 65.6 mm 0.22 ft |
2.42 in 6.2 cm 61.5 mm 0.2 ft |
| Case Weight | 3.4 kg 7 lbs |
| Case Width with Stand | 21.17 in 53.8 cm 537.8 mm 1.76 ft |
| Case Height with Stand | 13.84 in 35.2 cm 351.6 mm 1.15 ft |
| Case Depth with Stand | 7.46 in 18.9 cm 189.4 mm 0.62 ft |
| Case Weight with Stand | 5 kg 11 lbs |
| Case Color | Black | |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | Yes |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Cool Features | Low Blue Light AMD FreeSync Premium Flicker-free technology |
| Extra Features | Security lock slot | Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.17 in 53.8 cm 537.8 mm 1.76 ft |
22.37 in 56.8 cm 568.2 mm 1.86 ft |
| Case Height | 12.66 in 32.2 cm 321.6 mm 1.06 ft |
14.12 in 35.9 cm 358.6 mm 1.18 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 100 mm 10 cm 3.937 in 0.3281 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 21 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 50 Hz - 76 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | Audio cable D-sub cable DVI-D cable USB cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ENERGY STAR EPEAT RoHS TCO Certified Display |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 90 % | |