0 Compare Dell P3223QE vs LG 27UP850N - DisplayDB
Comparison between Dell P3223QE vs LG 27UP850N
General Info
Model Number Dell P3223QE LG 27UP850N
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2022
Brand Dell LG
Model Series UltraFine
Model Number P3223QE 27UP850N
Alias 27UP850N-W
Display
Screen Size Class 32" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 31.5 in
80 cm
800.01 mm
2.62 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.31 mm
2.29 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.23 mm
1.29 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Manufacturer BOE
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.155 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 163 ppi
Screen-to-Body Ratio 93.63 % 89.82 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 99 %
Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.2 in
5.6 cm
55.78 mm
0.18 ft
1.79 in
4.5 cm
45.4 mm
0.15 ft
Case Weight 5.28 kg
12 lbs
4.1 kg
9 lbs
Case Width with Stand 28.05 in
71.2 cm
712.4 mm
2.34 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 18.45 in
46.9 cm
468.67 mm
1.54 ft
18.08 in
45.9 cm
459.3 mm
1.51 ft
Case Depth with Stand 9.18 in
23.3 cm
233.17 mm
0.76 ft
11.55 in
29.3 cm
293.3 mm
0.96 ft
Case Weight with Stand 9.9 kg
22 lbs
5.9 kg
13 lbs
Case Color Black and Silver White, Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Network LAN
Connectivity 1 x Ethernet RJ45 (MAC Address pass-through; PXE Boot; Wake-on-LAN)
1 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4 (DSC)
1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 1; upstream; 90W; DP Alt Mode)
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps downstream)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Dell Display Manager Compatibility
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Picture-in-Picture
EasyArrange
3-sided ultra-thin bezel design
ComfortView Plus
Color Calibrated
Wide Color Gamut
Color Weakness
Reader Mode
Dynamic Action Sync
Game Mode
True Color Pro
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Dual Controller
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
HDR Effect
Black Stabilizer
HW Calibration
Extra Features Security lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 28.05 in
71.2 cm
712.4 mm
2.34 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height 16.14 in
41 cm
410.04 mm
1.35 ft
14.31 in
36.4 cm
363.5 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 150 mm
15 cm
5.9055 in
0.4921 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 90 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 40 Hz - 61 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
USB Type-C cable
USB Type-A to Type-B cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses EPEAT Gold
Energy Star
RoHS
TCO Certified
TCO Certified Edge
TUV Rheinland Low Blue Ligth Certified (Hardware Solution)
C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 0 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 0 % - 85 %