0 Compare Dell G2722HS vs Samsung S27A600U - DisplayDB
Comparison between Dell G2722HS vs Samsung S27A600U
General Info
Model Number Dell G2722HS Samsung S27A600U
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2021
Brand Dell Samsung
Model Series S60UA
Model Number G2722HS S27A600U
Alias LS27A600U
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
26.99 in
68.6 cm
685.655 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.12 % 88.38 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
Screen Brightness 350 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 5 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.49 in
6.3 cm
63.14 mm
0.21 ft
1.68 in
4.3 cm
42.7 mm
0.14 ft
Case Weight 4.64 kg
10 lbs
4.7 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
24.23 in
61.6 cm
615.5 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 15.47 in
39.3 cm
392.95 mm
1.29 ft
17 in
43.2 cm
431.9 mm
1.42 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230.25 mm
0.76 ft
7.73 in
19.6 cm
196.4 mm
0.64 ft
Case Weight with Stand 6.48 kg
14 lbs
6.7 kg
15 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Network LAN
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x Ethernet RJ45
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2 (in)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2 (out)
3 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
Audio
Features
Cool Features Dell Display Manager
Flicker-free technology
NVIDIA G-Sync Compatible
Low Blue Light
AMD FreeSync Premium
ComfortView
Eco Light Sensor
Eco Saving Plus
Picture-by-Picture
Flicker-free technology
Low Blue Light
Game Mode
Eye Saver Mode
Adaptive Picture
Off Timer Plus
AMD FreeSync technology
Picture-in-Picture
Extra Features Security lock slot
Ergonomics
Case Width 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
24.23 in
61.6 cm
615.5 mm
2.02 ft
Case Height 14.31 in
36.3 cm
363.41 mm
1.19 ft
14.5 in
36.8 cm
368.2 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 21 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 60 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 200 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
HDMI cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses TUV Rheinland Flicker-free Certified (Hardware Solution)
TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution)
Energy Star
TUV Smart Eye Protection Certification
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 40 °C
-4 °F - 104 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 5 % - 95 %