0 Compare Dell G2722HS vs Asus TUF Gaming VG249Q3A - DisplayDB
Comparison between Dell G2722HS vs Asus TUF Gaming VG249Q3A
General Info
Model Number Dell G2722HS Asus TUF Gaming VG249Q3A
Price
Type Monitor Monitor
Year 2022 2023
Brand Dell Asus
Model Series TUF Gaming
Model Number G2722HS TUF Gaming VG249Q3A
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.12 % 89.41 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 99 %
Screen Brightness 350 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.49 in
6.3 cm
63.14 mm
0.21 ft
2.28 in
5.8 cm
58 mm
0.19 ft
Case Weight 4.64 kg
10 lbs
2.9 kg
6 lbs
Case Width with Stand 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
Case Height with Stand 15.47 in
39.3 cm
392.95 mm
1.29 ft
15.51 in
39.4 cm
394 mm
1.29 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230.25 mm
0.76 ft
6.85 in
17.4 cm
174 mm
0.57 ft
Case Weight with Stand 6.48 kg
14 lbs
3.45 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Dell Display Manager
Flicker-free technology
NVIDIA G-Sync Compatible
Low Blue Light
AMD FreeSync Premium
ComfortView
Asus DisplaWidget
ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Shadow Boost
Flicker-free technology
GameFast Input technology
Trace Free Technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Fast IPS
Adaptive-Sync technology
Variable Overdrive
GameVisual
AMD FreeSync Premium technology
Low Blue Light
Extra Features Security lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
Case Height 14.31 in
36.3 cm
363.41 mm
1.19 ft
12.72 in
32.3 cm
323 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 180 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 200 kHz 30 kHz - 250 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses TUV Rheinland Flicker-free Certified (Hardware Solution)
TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution)
TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 %