| Model Number | Dell Alienware AW3423DW | LG OLED42C29LB |
| Price | ||
| Type | Monitor | TV |
| Year | 2022 | 2022 |
| Brand | Dell | LG |
| Model Series | C2 | |
| Model Number | Alienware AW3423DW | OLED42C29LB |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 42" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
41.73 in 106 cm 1060 mm 3.48 ft |
| Screen Width | 31.39 in 79.7 cm 797.22 mm 2.62 ft |
36.37 in 92.4 cm 923.87 mm 3.03 ft |
| Screen Height | 13.14 in 33.4 cm 333.72 mm 1.09 ft |
20.46 in 52 cm 519.677 mm 1.7 ft |
| Display Curvature | 1800 | |
| Display Manufacturer | LG Display | |
| Display Type | OLED evo | |
| Display Bit Depth | 10 bits | 10 bits |
| Frame Rate Control | No | |
| Screen Pixel Pitch | 0.232 mm | 0.241 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 106 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 95.4 % | |
| DCI P3 | 99.3% | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | |
| Max Screen Brightness | 1000 cd/m² | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 0.1 ms | 1 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 True Black |
HLG (Hybrid Log Gamma) Dolby Vision Dolby Vision IQ HDR10 Pro |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.62 in 4.1 cm 41.1 mm 0.13 ft |
| Case Weight | 9 kg 20 lbs |
| Case Width with Stand | 36.69 in 93.2 cm 932 mm 3.06 ft |
| Case Height with Stand | 22.72 in 57.7 cm 577 mm 1.89 ft |
| Case Depth with Stand | 6.69 in 17 cm 170 mm 0.56 ft |
| Case Weight with Stand | 9.3 kg 20 lbs |
| Case Color | White | Titan Gray |
| Hardware | ||
| CPU Cores | 4 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-S |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 Wi-Fi TV On TV On With Mobile |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 4 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 10W | |
| Features | ||
| OS | webOS 22 | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 36.69 in 93.2 cm 932 mm 3.06 ft |
| Case Height | 21.26 in 54 cm 540 mm 1.77 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 300 x 200 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | No |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 175 Hz | 40 Hz - 120 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | Magic remote control - MR22GN (NFC) | |
| Certificates and Standards | ||
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |