| Model Number | BenQ PD2720U | Samsung U28E590D |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2015 |
| Brand | BenQ | Samsung |
| Model Number | PD2720U | U28E590D |
| Alias | LU28E590DS/ZA | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 28" (inches) |
| Diagonal Size | 26.93 in 68.4 cm 684 mm 2.24 ft |
28 in 71.1 cm 711.2 mm 2.33 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
24.45 in 62.1 cm 620.928 mm 2.04 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.44 in 34.1 cm 341.28 mm 1.12 ft |
| Display Manufacturer | LG Display | Innolux |
| Display Type | IPS | TN |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.155 mm | 0.16 mm |
| Screen Pixel Density | 163 ppi | 157 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.07 % | 84.09 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 96% | |
| sRGB | 100 % | 98 % |
| Adobe RGB 1998 | 100 % | 67 % |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 370 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 20000000 : 1 | 100000000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 170 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 160 ° |
| Screen Input Lag | 15 ms | |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 1 ms |
| Display Average Response Time | 14 ms | 3.5 ms |
| Display Maximum Response Time | 23 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.44 in 8.7 cm 87.39 mm 0.29 ft |
2.89 in 7.4 cm 73.5 mm 0.24 ft |
| Case Weight | 5.3 kg 12 lbs |
4.7 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 24.19 in 61.4 cm 614.4 mm 2.02 ft |
26.02 in 66.1 cm 660.9 mm 2.17 ft |
| Case Height with Stand | 17.47 in 44.4 cm 443.71 mm 1.46 ft |
18.44 in 46.9 cm 468.5 mm 1.54 ft |
| Case Depth with Stand | 7.34 in 18.6 cm 186.31 mm 0.61 ft |
7.37 in 18.7 cm 187.1 mm 0.61 ft |
| Case Weight with Stand | 8.3 kg 18 lbs |
5.28 kg 12 lbs |
| Case Color | Black, Gray | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (upstream) 2 x HDMI 2.0 1 x Thunderbolt 3.0 (65 W) 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Thunderbolt 3.0 (15 W) 1 x DisplayPort 1.4 1 x USB (KVM keyboard connection) 2 x USB 3.1 (downstream) |
1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Extra Features | Security lock slot | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.19 in 61.4 cm 614.4 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.41 in 36.6 cm 366 mm 1.2 ft |
15.01 in 38.1 cm 381.3 mm 1.25 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 75 x 75 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 30 ° | |
| Right Swivel | 30 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 2 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 24 Hz - 76 Hz | 24 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 27 kHz - 140 kHz | 30 kHz - 135 kHz |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable - mini-DP to DP HDMI cable |
DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
CE ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 45 °C -4 °F - 113 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 95 % | |