0 Compare BenQ PD2700Q vs LG 27MK430H - DisplayDB
Comparison between BenQ PD2700Q vs LG 27MK430H
General Info
Model Number BenQ PD2700Q LG 27MK430H
Price
Type Monitor Monitor
Year 2016 2018
Brand BenQ LG
Model Number PD2700Q 27MK430H
Alias 27MK430H-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.93 in
68.4 cm
684 mm
2.24 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.74 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.21 in
33.6 cm
335.66 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type AHVA IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 82.45 % 85.66 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 100 %
Adobe RGB 1998 75 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 350 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 28 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.7 cm
56.5 mm
0.19 ft
1.73 in
4.4 cm
44 mm
0.14 ft
Case Weight 6.9 kg
15 lbs
4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 25.24 in
64.1 cm
641 mm
2.1 ft
24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
Case Height with Stand 16.43 in
41.7 cm
417.32 mm
1.37 ft
18.45 in
46.9 cm
468.7 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 9.44 in
24 cm
239.65 mm
0.79 ft
8.04 in
20.4 cm
204.1 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 9.1 kg
20 lbs
4.6 kg
10 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x USB 2.0 (upstream)
2 x USB 2.0 (downstream)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 1W
Features
Cool Features CAD/CAM mode
Display Pilot
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
Flicker-free technology
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Animation mode
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 25.24 in
64.1 cm
641 mm
2.1 ft
24.63 in
62.6 cm
625.6 mm
2.05 ft
Case Height 14.92 in
37.9 cm
379 mm
1.24 ft
14.77 in
37.5 cm
375.2 mm
1.23 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 76 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 89 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable - mini-DP to DP
HDMI cable
USB 2.0 cable
D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 6.0
TCO 6.0
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %