0 Compare BenQ GW2780 vs Samsung S32E590CS - DisplayDB
Comparison between BenQ GW2780 vs Samsung S32E590CS
General Info
Model Number BenQ GW2780 Samsung S32E590CS
Price
Type Monitor Monitor
Year 2017 2015
Brand BenQ Samsung
Model Number GW2780 S32E590CS
Alias LS32E590CS/EN
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.2 mm
1.1 ft
15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
Display Curvature 3000
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.364 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 69 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.17 % 88.52 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 90 %
Adobe RGB 1998 80 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 5000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 7 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 8 ms 16 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Glossy
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.97 in
5 cm
50 mm
0.16 ft
3.57 in
9.1 cm
90.6 mm
0.3 ft
Case Weight 3.92 kg
9 lbs
6 kg
13 lbs
Case Width with Stand 24.09 in
61.2 cm
612 mm
2.01 ft
28.7 in
72.9 cm
729.1 mm
2.39 ft
Case Height with Stand 18.23 in
46.3 cm
463 mm
1.52 ft
20.63 in
52.4 cm
523.9 mm
1.72 ft
Case Depth with Stand 7.2 in
18.3 cm
183 mm
0.6 ft
8.44 in
21.4 cm
214.3 mm
0.7 ft
Case Weight with Stand 4.85 kg
11 lbs
6.9 kg
15 lbs
Case Color Black Black
Hardware
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 5W
Features
Cool Features HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Flicker-free technology
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Samsung MagicBright
Picture-in-Picture
Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.09 in
61.2 cm
612 mm
2.01 ft
28.7 in
72.9 cm
729.1 mm
2.39 ft
Case Height 15 in
38.1 cm
381 mm
1.25 ft
16.74 in
42.5 cm
425.1 mm
1.39 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 10 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 76 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 80 kHz 30 kHz - 81 kHz
Screen Interpolation Technology Motion Rate
Screen Interpolation Value 640
Screen Interpolation Measurement Unit MRT
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
Epeat Silver
TCO 7.0
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
CCC
ENERGY STAR 6.0
FCC class B
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %