0 Compare BenQ GW2780 vs LG 22MP58VQ - DisplayDB
Comparison between BenQ GW2780 vs LG 22MP58VQ
General Info
Model Number BenQ GW2780 LG 22MP58VQ
Price
Type Monitor Monitor
Year 2017 2016
Brand BenQ LG
Model Number GW2780 22MP58VQ
Alias 22MP58VQ-P
Display
Screen Size Class 27" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
21.5 in
54.6 cm
546.1 mm
1.79 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
18.77 in
47.7 cm
476.64 mm
1.56 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.2 mm
1.1 ft
10.56 in
26.8 cm
268.11 mm
0.88 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.248 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 102 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.17 % 81.23 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.97 in
5 cm
50 mm
0.16 ft
3.42 in
8.7 cm
86.8 mm
0.28 ft
Case Weight 3.92 kg
9 lbs
2.9 kg
6 lbs
Case Width with Stand 24.09 in
61.2 cm
612 mm
2.01 ft
20.08 in
51 cm
510.1 mm
1.67 ft
Case Height with Stand 18.23 in
46.3 cm
463 mm
1.52 ft
15.56 in
39.5 cm
395.3 mm
1.3 ft
Case Depth with Stand 7.2 in
18.3 cm
183 mm
0.6 ft
7.35 in
18.7 cm
186.8 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 4.85 kg
11 lbs
2.9 kg
6 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DVI-D Dual Link
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Flicker-free technology
Flicker-free technology
DDC/CI
Picture-by-Picture
Screen Split
Picture-in-Picture
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Super Resolution+
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.09 in
61.2 cm
612 mm
2.01 ft
20.08 in
51 cm
510.1 mm
1.67 ft
Case Height 15 in
38.1 cm
381 mm
1.25 ft
12.14 in
30.8 cm
308.4 mm
1.01 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 76 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 80 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
Epeat Silver
TCO 7.0
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 6.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %