0 Compare BenQ GW2283 vs Samsung S22E450BW - DisplayDB
Comparison between BenQ GW2283 vs Samsung S22E450BW
General Info
Model Number BenQ GW2283 Samsung S22E450BW
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2015
Brand BenQ Samsung
Model Number GW2283 S22E450BW
Alias LS22E45KBWV/EN
Display
Screen Size Class 22" (inches) 22" (inches)
Diagonal Size 21.5 in
54.6 cm
546 mm
1.79 ft
22 in
55.9 cm
558.8 mm
1.83 ft
Screen Width 18.74 in
47.6 cm
476.064 mm
1.56 ft
18.65 in
47.4 cm
473.76 mm
1.55 ft
Screen Height 10.54 in
26.8 cm
267.786 mm
0.88 ft
11.66 in
29.6 cm
296.1 mm
0.97 ft
Display Manufacturer Samsung
Innolux
Display Type IPS TN
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.248 mm 0.282 mm
Screen Pixel Density 102 ppi 90 ppi
Screen-to-Body Ratio 87.72 % 84.66 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1 100000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 14 ms 10 ms
Display Coating Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.18 in
5.5 cm
55.4 mm
0.18 ft
2.19 in
5.6 cm
55.7 mm
0.18 ft
Case Weight 3.42 kg
8 lbs
Case Width with Stand 19.27 in
49 cm
489.5 mm
1.61 ft
19.78 in
50.2 cm
502.4 mm
1.65 ft
Case Height with Stand 15.42 in
39.2 cm
391.6 mm
1.28 ft
13.91 in
35.3 cm
353.4 mm
1.16 ft
Case Depth with Stand 7.2 in
18.3 cm
183 mm
0.6 ft
8.27 in
21 cm
210 mm
0.69 ft
Case Weight with Stand 2.9 kg
6 lbs
4.91 kg
11 lbs
Case Color Black Black
Hardware
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
Wi-Fi Direct
DLNA
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x DVI-D
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 1W
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Low Blue Light
Light sensor
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Brightness Intelligence
Flicker-free technology
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
Eco Saving
Eye Saver Mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 19.27 in
49 cm
489.5 mm
1.61 ft
19.78 in
50.2 cm
502.4 mm
1.65 ft
Case Height 11.69 in
29.7 cm
296.9 mm
0.97 ft
12.98 in
33 cm
329.8 mm
1.08 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 3 °
Backward Tilt 20 ° 25 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 50 Hz - 76 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 83 kHz 30 kHz - 81 kHz
Screen Interpolation Technology Clear Motion Picture
Screen Interpolation Value 600
Screen Interpolation Measurement Unit CMI
Accessories
Extras D-sub cable D-sub cable
DVI-D cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
TÜV/Low
TÜV
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
CCC
CE
cULus
ENERGY STAR 6.0
TÜV/GS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 40 °C
41 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %