0 Compare BenQ EW3270U vs Philips 328P6VJEB - DisplayDB
Comparison between BenQ EW3270U vs Philips 328P6VJEB
General Info
Model Number BenQ EW3270U Philips 328P6VJEB
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2016
Brand BenQ Philips
Model Number EW3270U 328P6VJEB
Alias 328P6VJEB/00
Display
Screen Size Class 32" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
Screen Height 15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
Display Manufacturer Innolux Innolux
Display Type MVA MVA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.182 mm
Screen Pixel Density 139 ppi 139 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.36 % 84.42 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 100 % 100 %
Adobe RGB 1998 88 % 85 %
NTSC 1953 95 %
Screen Brightness 300 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 25 ms
Display Minimum Response Time 4 ms 4 ms
Display Average Response Time 9 ms 12 ms
Display Maximum Response Time 20 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.57 in
6.5 cm
65.2 mm
0.21 ft
2.48 in
6.3 cm
63 mm
0.21 ft
Case Weight 6.27 kg
14 lbs
Case Width with Stand 28.6 in
72.6 cm
726.4 mm
2.38 ft
29.21 in
74.2 cm
742 mm
2.43 ft
Case Height with Stand 20.56 in
52.2 cm
522.2 mm
1.71 ft
25.87 in
65.7 cm
657 mm
2.16 ft
Case Depth with Stand 8.46 in
21.5 cm
215 mm
0.71 ft
10.63 in
27 cm
270 mm
0.89 ft
Case Weight with Stand 7.5 kg
17 lbs
9.23 kg
20 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C)
2 x HDMI 2.0
1 x HDMI 2.0 (MHL)
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
1 x DVI-D Dual Link
4 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 3W
Features
Cool Features Brightness Intelligence Plus
Flicker-free technology
Low Blue Light
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
AMA (Advanced Motion Accelerator)
AMD FreeSync technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Picture-by-Picture
SmartControl
SmartImage
Picture-in-Picture
DDC/CI
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 28.6 in
72.6 cm
726.4 mm
2.38 ft
29.21 in
74.2 cm
742 mm
2.43 ft
Case Height 17.42 in
44.3 cm
442.5 mm
1.45 ft
17.24 in
43.8 cm
438 mm
1.44 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 180 mm
18 cm
7.0866 in
0.5906 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 170 °
Right Swivel 170 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 24 Hz - 76 Hz 56 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 135 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable - mini-DP to DP
HDMI cable
USB Type-C cable
Audio cable
D-sub cable
DisplayPort cable
DVI-D cable
HDMI cable
MHL cable
USB 3.0 upstream cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
TÜV Rheinland Flicker-free
TÜV Rheinland Low Blue Light
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
CB
CCC
CECP
EAC
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ETL
FCC Class B
ISO9241-307
KUCAS
PSB
RCM
RoHS
SASO
SEMKO
TCO Edge
TÜV/GS
TÜV/Ergonomics
WEEE
VCCI
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 20 % - 80 %